Ramazan'da Bunları Yapmayın

Rize İl Sağlık Müdürü Mustafa TEPE yaklaşan Ramazan ayı nedeni ile bir açıklama yaparak oruç tutacak vatandaşlara tavsiyelerde bulundu.


25 Haziran 2014 18:59
Rize Sağlık Müdürü Mustafa TEPE yaptığı açıklamada, Ramazan ayında sağlıklı beslenme konusunda önerilerde bulunarak, "İftarda ağır yiyip sahura kalkmamak vücudu ciddi anlamda zorlar" dedi.

Normalde ortalama günde üç olan öğün sayısının ikiye düşmesi, gün boyunca aç kalınmasının orucun ilk günlerinde baş ağrısı, uyku hali, halsizlik, üşüme gibi sağlık sorunlarına neden olabileceğini söyleyen Tepe, "Bu sebeple özellikle iftarda mideye aşırı yüklenmeyip doğru beslenmek şarttır. Özellikle de Ramazan ayının ilk günlerinde bu çok önemlidir. İftarda ağır yiyip sahura kalkmamak vücudu ciddi anlamda zorlar" dedi.

Tepe, gün boyu uzun süren açlık sonrası iftar zamanının gelmesiyle hızlı şekilde yemeye başlanmaması gerektiğini de ifade ederek, "Mümkünse hafif bir gıda alınmalı, ardından yine 5-10 dakika kadar beklenip ana yemeğe devam edilmelidir. Çünkü bu 10 dakikalık süreçte tokluk merkezimiz uyarılacak ve vücuda gereksiz yük oluşturacak miktarda yiyecek tüketilmemiş olacaktır. Tatlılar da yemeğin hemen ardından değil de en az 15 dakika sonra yenmeli. Baklava, tulumba, lokma gibi tatlıların yerine sütlaç, güllaç, puding gibi hafif tatlılar tercih edilmelidir" diye konuştu.

İftar ve sahur arası bol su ve meyve tüketilmesi gerektiğini ifade eden Tepe, "Sahur yapmak çok önemlidir. Çünkü sahura kalkılmadığı takdirde açlık süresi çok uzamaktadır. Bu durumda kan şekeri daha erken saatlerde düşmekte ve sağlığımızı olumsuz etkilemektedir. Sahurda proteince zengin çay kahvaltısı yapmak en doğru yöntemdir. Sahurda sadece su içmek metabolik hızı yavaşlatabileceğinden halsizlik ve baş ağrısına neden olabilir. Böbrek hastalığı, kontrolsüz şeker hastalığı, kalp - damar hastalığı gibi kronik hastalığı olanlar ile gebe ve emzirme zorunluluğu olan annelerin mümkünse oruç tutmamaları, eğer genel durumları iyi ise mutlak suretle doktorlarından izin alarak oruç tutmaları şarttır" dedi.

Tepe, oruç tutan yaşlı insanların kendilerini çok iyi korumalarının, gündüzleri oruçlu vakitlerini güneşten ve efordan uzak, evlerinde serin ortamlarda dinlenerek geçirmelerinin sağlıkları açısından çok önemli olduğunu da vurguladı.

Kaynak :
 
Yorum Ekleyin
Başlık: *
Yorum:
Güvenlik Kodu:
 

KÖŞE YAZARLARI

Gündem ve diğer konularla ilgili konular.

Query Error : (select yazarlar.Resim,yazarlar.Baslik as yazaradsoyad,yazarlar.Eposta as yazareposta,yazilar.*,yazarlar.Baslik as yazarbaslik,MAX(yazilar.Tarih) as yazitarih from yazilar,yazarlar where yazilar.Tarih = (SELECT MAX(Tarih) FROM yazilar where yazarID=yazarlar.ID) AND yazilar.onay=1 AND yazarID=yazarlar.ID group by yazarID order by yazilar.Tarih desc limit 0,3).Expression #4 of SELECT list is not in GROUP BY clause and contains nonaggregated column 'kma0002_sys.yazilar.ID' which is not functionally dependent on columns in GROUP BY clause; this is incompatible with sql_mode=only_full_group_by